Šta je mikrodermoabrazija i kako može pomoći vašoj koži
Sve što treba da znate o mikrodermoabraziji - šta leči, kako se radi, koliko traje oporavak i ko je dobar kandidat za ovaj tretman. Pročitajte iskustva korisnika.
Mikrodermoabrazija - Sve što treba da znate o ovom tretmanu lica
Mikrodermoabrazija je jedna od najpopularnijih metoda za obnavljanje i osvežavanje kože lica koja pomaže u rešavanju različitih problema kao što su ožiljci od akni, proširene pore, fine bore i hiperpigmentacija. Ovaj tretman je posebno atraktivan jer je minimalno invazivan, sa kratkim vremenom oporavka.
Šta je mikrodermoabrazija?
Mikrodermoabrazija je procedura površnog uklanjanja stratum korneuma (mrtvog sloja kože) i efikasne redukcije finih linija, bora oko očiju, fleka na licu i sitnih ožiljaka od akni. Ovom procedurom stimuliše se obnavljanje kožnih ćelija i stvaranje kolagenih vlakana.
Tretman se bazira na dejstvu mikrokristala ili dijamantskih glava koje se sistemom aspiracije nanose na kožu, vršeći pri tome blagi piling i čineći kožu glatkom. Rezultati su konzistentni i trajni - koža se nakon tretmana brzo i vidljivo poboljšava, a pacijent može nastaviti sa svojim svakodnevnim aktivnostima.
Kako se obavlja tretman?
Tretman podrazumeva površnu abraziju epiderma kože. Postoje dve osnovne vrste mikrodermoabrazije:
- Kristalna mikrodermoabrazija - koristi se mikrokristalni aluminijum oksid
- Dijamantska mikrodermoabrazija - koristi se dijamantska glava različitih veličina
Mikrodermoabrazija može da se kombinuje i sa hemijskim pilingom što pojačava dejstvo. Sam tretman traje oko 30 minuta, a potrebno je uraditi u proseku 4-6 tretmana u razmaku od 2 do 3 nedelje za optimalne rezultate.
Koje probleme rešava mikrodermoabrazija?
Ovom metodom moguće je uspešno rešiti brojne probleme:
- Suncem oštećenu kožu
- Hiperpigmentaciju (staracke pege, fleke)
- Ožiljke kao posledica akni
- Reviziju manjih ožiljaka
- Proširene pore
- Plitke bore
- Komedone (zatvorene pore)
Da li je tretman bolan?
Tretman je bezbolan i obavlja se bez lokalne anestezije. Može se osetiti blago peckanje ili nelagodnost, ali nije bolno. Intenzitet osećaja zavisi od osetljivosti kože i jačine tretmana.
Priprema za tretman i oporavak
Preuslov za obavljanje tretmana je da koza bude zdrava i ne osetljiva. Pacijentkinja treba da ima čisto lice bez šminke i bez stavljanja bilo kakvih krema pre samog tretmana.
Posle tretmana, lice se ne sme izlagati suncu zbog iritacije i stvaranja dodatnih pigmentacija. Nakon smirivanja lica od nekoliko nedelja, može se normalno izlagati suncu uz upotrebu krema sa visokim SPF faktorom.
Oporavak u zavisnosti od kože pacijenta traje od 1 do 7 dana. U tom periodu može doći do blagog crvenila i perutanja kože, što je normalna pojava. Preporučuje se upotreba umirujućih krema sa pantenolom.
Koliko često je preporučljivo raditi mikrodermoabraziju?
Optimalno je raditi mikrodermoabraziju dva puta godišnje, obično u jesenjem i prolećnom periodu kada sunčevo zračenje nije toliko intenzivno. Za održavanje rezultata, može se raditi i češće, u zavisnosti od potreba kože.
Rizici i upozorenja
Ukoliko mikrodermoabrazija nije stručno izvedena, može doći do oštećenja kože kao i do izostanka rezultata. Veoma je važno da tretman obavlja isključivo stručno lice - dermatolog ili kvalifikovani kozmetičar sa iskustvom.
Mikrodermoabrazija nije preporučljiva za osobe sa:
- Veoma osetljivom kožom
- Rosaceom
- Aktivnim upalnim procesima na licu
- Herpes infekcijom
- Otvorenim ranama na licu
Iskustva korisnika
Mnoge korisnice koje su probale mikrodermoabraziju ističu pozitivna iskustva:
"Posle nekoliko tretmana, pore su mi se vidno suzile i koza mi je mnogo elastičnija i mekša. Čak mi je nestala jedna bora na čelu koju sam imala."
"Imala sam rupe na obrazima od akni i ne baš male. Posle serije tretmana, skoro sve su nestale. Imam možda još jednu koja se jedva nazire."
"Moje lice je preporodjeno posle mikrodermoabrazije. Nestalo je oko 60% flekica posle samo jednog tretmana."
Međutim, neka iskustva nisu tako pozitivna:
"Radila sam mikrodermoabraziju ali nisam videla neke velike promene na ožiljcima. Flekice su mi malo izbledele, ali očekivala sam bolje rezultate."
Dijamantska vs kristalna mikrodermoabrazija
Glavne razlike između ove dve metode su:
Kriterijum | Dijamantska mikrodermoabrazija | Kristalna mikrodermoabrazija |
---|---|---|
Tehnika | Koristi dijamantske glave za poliranje kože | Koristi mikrokristale aluminijum oksida |
Osećaj tokom tretmana | Manje nelagodnosti, blago češanje | Može izazvati veću iritaciju |
Sigurnost | Bez rizika od inhalacije kristala | Potencijalan rizik od udisanja kristala |
Cena | Obicno skuplja | Obicno jeftinija |
Česta pitanja o mikrodermoabraziji
Da li mikrodermoabrazija pomaže kod dubokih ožiljaka?
Mikrodermoabrazija je najefikasnija za plitke ožiljke i fleke. Za duboke ožiljke od akni, često je potrebna kombinacija sa drugim tretmanima kao što su laserski tretmani ili TCA piling.
Može li se mikrodermoabrazija raditi leti?
Nije preporučljivo raditi mikrodermoabraziju tokom intenzivnog sunčanog perioda zbog rizika od hiperpigmentacije. Optimalno vreme su jesen i zima, ili bar izbegavanje direktnog sunca nedelju dana posle tretmana.
Koliko tretmana je potrebno za vidljive rezultate?
Za vidljive rezultate obično je potrebno 4-6 tretmana u razmaku od 2-3 nedelje. Prvi efekti se mogu primetiti već posle drugog tretmana.
Da li je mikrodermoabrazija dobra za mladu kožu?
Mikrodermoabrazija je bezbedna i za mladu kožu, posebno kod problema sa aknama, komedonama i proširenim porama. Međutim, za mlade osobe bez ovih problema, može biti suvišna.
Zaključak
Mikrodermoabrazija predstavlja siguran i efektan način za poboljšanje kvaliteta kože lica. Iako ne rešava sve probleme (posebno duboke ožiljke), može značajno poboljšati izgled kože i dati joj svež, zdrav izgled. Ključ uspeha leži u izboru kvalifikovanog stručnjaka i pravilnoj nezi kože nakon tretmana.
Pre nego što se odlučite za ovaj tretman, savetuje se konsultacija sa dermatologom kako biste utvrdili da li je mikrodermoabrazija pravi izbor za vaš tip kože i vaše specifične probleme.